
21920620VM06
SEMiX245DH16-M06
SEMiX 5p, HALA HT
21920620VM06
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 336 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMiX |
| Housing | SEMiX 5p |
| Dimensions (LxWxH) | 130x70x17 |
| Technology | Bridge |
| Features | Terminal height 17 mmSolderless assembling solution with PressFIT signal pins and screw power terminalsNTC temperature sensor inside |
| Typical applications | Input Bridge Rectifier for AC/DC motor controlPower supply |
| Surge current (A) | 1800 A |
| Variant | HALA HT |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.475 Kilogram |
| Net weight | 0.39 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant Description | The SEMiX245DH16-M06 is a 1600 V Bridge module and comes with pre-applied phase change material HALA HT (λ=3.0 W/mK). HALA HT is a silicone-free phase change material (PCM) having a solid consistency at room temperature. With the application of heat during first operation, the PCM flows to fill gaps and provide a thermal interface. |
| Variant Short Description | Module + Phase Change Material HALA HT |
| Variants | <a href="/products/p/semix245dh16-m04-21920620vm04">SEMiX245DH16-M04</a><a href="/products/p/semix245dh16-m06-21920620vm06">SEMiX245DH16-M06</a><a href="/products/p/semix245dh16-m07-21920620vm07">SEMiX245DH16-M07</a> |