
21920620
SEMiX245DH16
SEMiX 5p
21920620
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Current (A) | 336 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Housing | SEMiX 5p |
| Country of origin | Italy |
| Dimensions (LxWxH) | 130x70x17 |
| Features | Terminal height 17 mmSolderless assembling solution with PressFIT signal pins and screw power terminalsNTC temperature sensor inside |
| Legacy part number | 21920620 |
| Product line | SEMiX |
| Product Status | In Production New |
| Surge current (A) | 1800 A |
| Technology | Bridge |
| Typical applications | Input Bridge Rectifier for AC/DC motor controlPower supply |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.42 Kilogram |
| Net weight | 0.39 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/semix245dh16-m04-21920620vm04">SEMiX245DH16-M04</a><a href="/products/p/semix245dh16-m06-21920620vm06">SEMiX245DH16-M06</a><a href="/products/p/semix245dh16-m07-21920620vm07">SEMiX245DH16-M07</a> |