
L5059801
Board 2 // 4S SKYPER 42 R
Adapter Board
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Gate Drivers
L5059801
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| VBlocking max (V) | 1200 V |
| Channels | 2 |
| Frequency (kHz) | 100 kHz |
| QG (µC) | 50 µC |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 30 A |
| Features | Two output channelsGold nickel finishFailure management |
| Housing | Adapter Board |
| IOUT (AVG) (A) | 0.15 A |
| IOUT (PEAK) (A) | 30 A |
| Legacy part number | L5059801 |
| Product line | Adapter Board |
| Product Status | Discontinued |
| Surge current (A) | 0.15 A |
| Topology | Half Bridge |
| Typical applications | Adaptor board for SKYPER 42 IGBT drivers in bridge circuits for industrial applicationsDC bus up to 1000V |
| Voltage (V) | 1200 V |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.048 Kilogram |
| Net weight | 0.04 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |