
230B0896
SKN 1503/22 SG
Capsule
230B0896
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 1500 A |
| Surge current (A) | 19000 A |
| Voltage (V) | 2200 V |
| Legacy part number | 02645780 |
| Product line | Capsule |
| Housing | Capsule |
| Case | E26 |
| Dimensions (LxWxH) | D58x26,5 |
| Technology | Diodes |
| Chip technology | Diode |
| Features | Metal case with epoxy insulationCapsule package for double sided coolingReverse voltage up to 2200 VCooling with heatsinks (double or single sided) |
| Typical applications | All-purpose high power rectifier diodesIndustrial high power drives and traction applicationsNon-controllable and half-controllable rectifiersFree-wheeling diodes |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.297 Kilogram |
| Net weight | 0.27 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |