
22898524
SKM1400MLI12BM7
SEMITRANS 10
22898524
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Current (A) | 1400 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | 3-Level |
| Housing | SEMITRANS 10 |
| Chip technology | IGBT M7 |
| Country of origin | Slovakia |
| Dimensions (LxWxH) | 250x90x38 |
| Features | High efficient MLI topologySymmetrical current sharingLow-inductive module designHigh mechanical robustnessUL recognized, file no. E63532 |
| Legacy part number | 22898524 |
| Product line | SEMITRANS |
| Product Status | In Production New |
| Technology | IGBT |
| Typical applications | 1500V Solar inverters |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 1.416 Kilogram |
| Net weight | 1.25 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/skm1400mli12bm7-m06-22898524vm06">SKM1400MLI12BM7-M06</a><a href="/products/p/skm1400mli12bm7-m07-22898524vm07">SKM1400MLI12BM7-M07</a> |