
22898513
SKM1200MLI12TE4
SEMITRANS 10
22898513
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 1200 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | 3-Level |
| Product line | SEMITRANS |
| Housing | SEMITRANS 10 |
| Dimensions (LxWxH) | 250x90x38 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Features | High efficient MLI topologySymmetrical current sharingLow-inductive module designHigh mechanical robustnessUL recognized, file no. E63532 |
| Typical applications | 1500V Solar inverters |
| Legacy part number | 22898513 |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 1.416 Kilogram |
| Net weight | 1.25 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/skm1200mli12te4-m06-22898513vm06">SKM1200MLI12TE4-M06</a><a href="/products/p/skm1200mli12be4-m07-230b7089">SKM1200MLI12BE4-M07</a><a href="/products/p/skm1200mli12te4-22898513">SKM1200MLI12TE4</a> |