
22890810
SKKE600F12
SEMITRANS 4
22890810
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 600 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMIPACK Fast |
| Housing | SEMITRANS 4 |
| Dimensions (LxWxH) | 106x62x37 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | CAL (controlled axial lifetime) technology, patent No. 43 10 44Heat transfer through aluminium oxide DCB ceramic isolated metal baseplateSmall recovered chargeFast & soft recovery CAL diodesUL recognized, file no. E 63 532 |
| Typical applications | Freewheeling diodes for IGBTFreewheeling diode for inductive loadsBrake choppersInverters and DC choppersAC motor controlBoost choppersup to 20 kHz |
| Legacy part number | 22890810 |
| Surge current (A) | 5800 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.32 Kilogram |
| Net weight | 0.31 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/skke600f12-m04-22890810vm04">SKKE600F12-M04</a><a href="/products/p/skke600f12-m07-22890810vm07">SKKE600F12-M07</a><a href="/products/p/skke600f12-22890810">SKKE600F12</a> |