
25230770M05
SKiiP16NEL16V1-M05
MiniSKiiP II 1, HPTP
25230770M05
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 50 A |
| Voltage (V) | 650 V |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 1 |
| Dimensions (LxWxH) | 42x40x16 |
| Technology | IGBT |
| Features | Robust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised: File no. E63532 |
| Surge current (A) | 75 A |
| Variant | HPTP |
| Variant Description | The SKiiP16NEL16V1-M05 is a 650 V IGBT module and comes with High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/skiip16nel16v1-m20-25230770m20">SKiiP16NEL16V1-M20</a><a href="/products/p/skiip16nel16v1-m01-25230770m01">SKiiP16NEL16V1-M01</a><a href="/products/p/skiip16nel16v1-m05-25230770m05">SKiiP16NEL16V1-M05</a><a href="/products/p/skiip16nel16v1-m21-25230770m21">SKiiP16NEL16V1-M21</a><a href="/products/p/skiip16nel16v1-m25-25230770m25">SKiiP16NEL16V1-M25</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.046 Kilogram |
| Net weight | 0.036 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |