
25238230M20
SKiiP 28ANB18V3-M20
MiniSKiiP II 2, Standard lid
25238230M20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 98 A |
| Voltage (V) | 1800 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 59x52x16 |
| Technology | Bridge |
| Features | Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised: File no. E63532 |
| Surge current (A) | 1000 A |
| Variant | Standard lid |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.06 Kilogram |
| Net weight | 0.055 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant Description | The SKiiP 28ANB18V3-M20 is a 1800 V Bridge module and comes with a standard 6.5mm height lid offering proven performance in a classic housing design. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-28anb18v3-m00-25238230m00">SKiiP 28ANB18V3-M00</a><a href="/products/p/skiip-28anb18v3-m20-25238230m20">SKiiP 28ANB18V3-M20</a><a href="/products/p/skiip-28anb18v3-m21-25238230m21">SKiiP 28ANB18V3-M21</a><a href="/products/p/skiip-28anb18v3-m25-25238230m25">SKiiP 28ANB18V3-M25</a> |