
25230920M20
SKiiP 16GH066V1-M20
MiniSKiiP II 1, Standard lid
25230920M20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 50 A |
| Voltage (V) | 600 V |
| Topology | H-Bridge |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 1 |
| Dimensions (LxWxH) | 42x40x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Single-phase inverter up to 9.5 kVASingle-phase motor power 4 kW |
| Variant | Standard lid |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.04 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant Description | The SKiiP 16GH066V1-M20 is a 600 V IGBT module and comes with a standard 6.5mm height lid offering proven performance in a classic housing design. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-16gh066v1-m00-25230920m00">SKiiP 16GH066V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-16gh066v1-m01-25230920m01">SKiiP 16GH066V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-16gh066v1-m10-25230920m10">SKiiP 16GH066V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-16gh066v1-m11-25230920m11">SKiiP 16GH066V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-16gh066v1-m20-25230920m20">SKiiP 16GH066V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-16gh066v1-m21-25230920m21">SKiiP 16GH066V1-M21</a> |