
25232300M21
SKiiP 02NEB066V3-M21
MiniSKiiP II 0, Standard lid and Wacker P12
25232300M21
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 10 A |
| Voltage (V) | 600 V |
| Topology | CIB |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 0 |
| Dimensions (LxWxH) | 34x31x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL reognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 5 kVATypical motor power 2,2 kW |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.023 Kilogram |
| Net weight | 0.02 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | Standard lid and Wacker P12 |
| Variant Description | The SKiiP 02NEB066V3-M21 is a 600 V IGBT module and comes with a standard 6.5mm height lid and pre-applied silicone-based thermal paste Wacker P12 (λ=0.8 W/mK). |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid + Thermal Paste Wacker P12 |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-02neb066v3-m21-25232300m21">SKiiP 02NEB066V3-M21</a><a href="/products/p/skiip-02neb066v3-m25-25232300m25">SKiiP 02NEB066V3-M25</a><a href="/products/p/skiip-02neb066v3-m00-25232300m00">SKiiP 02NEB066V3-M00</a><a href="/products/p/skiip-02neb066v3-m01-25232300m01">SKiiP 02NEB066V3-M01</a><a href="/products/p/skiip-02neb066v3-m10-25232300m10">SKiiP 02NEB066V3-M10</a><a href="/products/p/skiip-02neb066v3-m11-25232300m11">SKiiP 02NEB066V3-M11</a><a href="/products/p/skiip-02neb066v3-m15-25232300m15">SKiiP 02NEB066V3-M15</a><a href="/products/p/skiip-02neb066v3-m20-25232300m20">SKiiP 02NEB066V3-M20</a> |