
24919181
SK50GD12T4Tp
SEMITOP 4 Press-Fit
24919181
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 50 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 4 Press-Fit |
| Dimensions (LxWxH) | 61x55x12 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Features | One screw mounting moduleSolder free mounting with Press-Fit terminalsFully compatible with other SEMITOP<sup>®</sup> Press-Fit typesImproved thermal performances by aluminium oxide substrateTrench4 IGBT technologyCAL4F technology FWDIntegrated NTC temperature sensorUL recognized, file no. E 63 532 |
| Typical applications | Inverter up to 26kVATypical motor power 15kW |
| Legacy part number | 24919181 |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.074 Kilogram |
| Net weight | 0.06 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/sk50gd12t4tp-m05-24919181vm05">SK50GD12T4Tp-M05</a> |