
25231440M05
SKiiP 12NAB12T4V1-M05
MiniSKiiP II 1, HPTP
25231440M05
Produktdaten
Eigenschaften | Wert |
|---|---|
| Produktstatus | In Production |
| Herkunftsland | Germany |
| Stromstärke (A) | 15 A |
| Spannung | 1200 V |
| Topologie | CIB |
| Produktlinie | MiniSKiiP |
| Gehäuse | MiniSKiiP II 1 |
| Abmessungen (LxBxH) | 42x40x16 |
| Technologie | IGBT |
| Chip Technologie | IGBT 4 (Trench) |
| Eigenschaften | Trench 4 IGBTsRobust and soft switching freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognized: File no. E63532 |
| Typische Anwendungsgebiete | Inverter up to 12 kVATypical motor power 5,5 kW |
Allgemeine Spezifikationen
Eigenschaften | Wert |
|---|---|
| Bruttogewicht | 0.04 Kilogramm |
| Nettogewicht | 0.03 Kilogramm |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Eigenschaften | Wert |
|---|---|
| Variante | HPTP |
| Varianten Beschreibung | The SKiiP 12NAB12T4V1-M05 is a 1200 V IGBT module and comes with High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Varianten Kurzbeschreibung | Module + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-12nab12t4v1-m00-25231440m00">SKiiP 12NAB12T4V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-12nab12t4v1-m01-25231440m01">SKiiP 12NAB12T4V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-12nab12t4v1-m05-25231440m05">SKiiP 12NAB12T4V1-M05</a><a href="/products/p/skiip-12nab12t4v1-m10-25231440m10">SKiiP 12NAB12T4V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-12nab12t4v1-m11-25231440m11">SKiiP 12NAB12T4V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-12nab12t4v1-m15-25231440m15">SKiiP 12NAB12T4V1-M15</a><a href="/products/p/skiip-12nab12t4v1-m20-25231440m20">SKiiP 12NAB12T4V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-12nab12t4v1-m21-25231440m21">SKiiP 12NAB12T4V1-M21</a><a href="/products/p/skiip-12nab12t4v1-m25-25231440m25">SKiiP 12NAB12T4V1-M25</a> |